top of page
  • Writer's pictureAndrej Burianek

Obzretie sa späť

Updated: Mar 26, 2020

„Jedného dňa sa deti obzrú späť a budú otca a mamu súdiť – buď v ich prospech alebo neprospech – za to, ako sa k nim správali v detstve. (A mimochodom, to isté budú robiť aj manželia a manželky ich detí)."


Keď som si prečítala túto vetu v knihe Kompas od Jamesa B. Stensona, trochu ma chytila panika. Uvedomila som si však, že ja vlastne voči mojim rodičom robím to isté. Vraciam sa k tomu, čo urobili dobre, čo horšie, ako som si tento batoh preniesla do svojho dospelého života, čo mi pomáha a čo naopak sťažuje a musím s tým bojovať.

S manželom máme 6 detí. Štyri sú dospelé a dve ešte chodia na základnú školu. Hneď som si predstavila moje chyby a omyly, nesprávne reakcie voči nim. Čo som im to dala do vienka? Ako ma budú hodnotiť ako mamu? A predpokladám, že to hodnotenie už aj prišlo, len o tom neviem...


Otázkami a vzdelávaním vo výchove sa zaoberám prakticky od ich narodenia, 10 rokov spolu organizujeme s manželom a inými manželskými pármi kurzy zamerané na výchovu a vzťahy. Tiež som sa týmto otázkami venovala aj pri mojej práci prevádzkovej riaditeľky v súkromnej materskej škole Pramienok a je to moja oblasť aj teraz. A na čom som prišla? Že aj rodičia majú právo na chyby, urobia ich, lebo ani rodič nie je dokonalý a nikdy zo svojich detí nevychová úplne dokonalých dospelých. To nie je možné. Toto poznanie je zároveň aj trochu oslobodzujúce. Teraz sú vysoké nároky na všetko – výchovu, prácu, deti... Sme pod tlakom a chybám sa nevyhneme.


Otázka je však iná. Podstatné je, v čom robíme ako rodičia pri výchove chyby? Výchova je niečo, ako stavba domu. Najprv treba dobre položiť základné kamene, aby stavba bola časom dobrá, rovná, pevná. Na toto sa treba sústrediť. A čo sú základné kamene vo výchove na ktorých rodičia musia pracovať (nielen u detí ale často aj u seba)? Rešpektovanie autority, vybudovanie správnych návykov u detí, rozvoj cností, pomoc druhým, dobre vykonaná práca, formovanie správneho svedomia, zodpovednosť. Iste, každé dieťa je iné, u niekoho to ide rýchlejšie u niekoho pomalšie. Dôležité je však nevzdávať sa a bojovať o charakter svojho dieťaťa stále. Môžeme urobiť chyby v menej podstatných veciach. Vybuchli ste na svoje dieťa? Povedali ste niečo, čo vás potom veľmi mrzelo? Áno, aj najlepším rodičom sa to stane. Ale ukážme deťom, že aj my bojujeme so svojimi chybami, vieme si priznať chybu – aj keď je to niekedy veľmi ťažké. Takéto chyby nám deti odpustia, no určite nás budú raz súdiť za to, na akých základných kameňoch sme začali stavať ich život, ako sme ich na ten život pripravili.


Ale pozor! V tomto procese považujem jednotu a dôslednosť rodičov za kľúčovú. Bez nej to ide veľmi ťažko. A kedy začať? To, čo sa dá, čo najskôr. Napríklad základné návyky ako je spánok, jedlo, hygiena a poriadok by mali byť vybudované pred tým, ako pôjde dieťa do školy. Je možné, že nebude všetko na 100%, ale tie základné kamene návykov by mali byť pevne posadené.

Nie vždy je to jednoduché, byť ako rodič dôsledný, ale vytrvajme! Výchova detí je ako investícia. Určite o niekoľko rokov budeme my, aj naše deti radi, že sme do nich investovali tú námahu a čas.Kommentare


bottom of page